Home » Krypto » Bitcoin spada po tym, jak bank centralny Turcji ograniczył płatności kryptowalutami

Bitcoin spada po tym, jak bank centralny Turcji ograniczył płatności kryptowalutami

To było dobrych kilka miesięcy dla Bitcoina, z największą kryptowalutą na świecie, która niecałe 48 godzin temu osiągnęła swoje ATH na wykresie. A jednak, pomimo takiej hossy, BTC w czasie prasowym znalazł się ofiarą korekt po dramatycznej decyzji Banku Centralnego Turcji.

Bank Centralny Republiki Turcji nałożył zakaz na posiadaczy kryptowalut

Według Resmi Gazette, oficjalnego dziennika kraju, Bank Centralny Republiki Turcji nałożył zakaz na posiadaczy kryptowalut, którzy używają swoich cyfrowych aktywów do płatności, a także uniemożliwił dostawcom płatności dodawanie środków do ich cyfrowych portfeli na giełdach kryptowalutowych. W tym, co jest ogromnie znaczącym ustawodawstwem, Bank Centralny Turcji (CBRT) powiedział, że Bitcoin System i inne tego typu aktywa cyfrowe oparte na technologii rozproszonej księgi nie mogą być używane, bezpośrednio lub pośrednio, jako instrumenty płatnicze w.e.f 30 kwietnia.

„Dostawcy usług płatniczych nie będą mogli rozwijać modeli biznesowych w taki sposób, że aktywa kryptowalutowe są wykorzystywane bezpośrednio lub pośrednio w świadczeniu usług płatniczych i emisji pieniądza elektronicznego, i nie będą mogli świadczyć żadnych usług związanych z takimi modelami biznesowymi“.

W tym miejscu należy zauważyć, że podczas gdy banki są wyłączone z regulacji, co oznacza, że użytkownicy nadal mogą deponować liry tureckie na giełdach kryptowalutowych za pomocą przelewów z ich kont bankowych, dostawcy płatności nie będą mogli świadczyć usług wpłat i wypłat dla giełd kryptowalutowych.

Dostawcy płatności i portfele cyfrowe były szeroko stosowane w Turcji do transferu funduszy fiat do giełd kryptowalutowych i odwrotnie. Słabsza lira turecka i presja inflacyjna również zwiększyły popyt na kryptowaluty. Niedawno Binance nawiązał współpracę z lokalnym dostawcą płatności Papara po tym, jak po raz pierwszy wszedł na rynek turecki, aby zapewnić onramp w lirze dla kilku różnych kryptowalut. Nawet członek Ripplenet, KFH, uruchomił płatności transgraniczne w Turcji.

„Mechanizm nadzoru“ dla kryptowalut

Nowe rozporządzenie oznacza, że użytkownicy mają dwa tygodnie na wyczyszczenie swoich sald, jeśli korzystają wyłącznie z dostawców płatności jako bramek fiat-to-crypto. CBRT powiedział, że zakaz został umotywowany brakiem „regulacji władz centralnych“ i „mechanizmów nadzoru“ dla kryptowalut i innych podobnych aktywów cyfrowych. Ponadto bank centralny dodał,

„Wśród innych zagrożeń, kryptowaluty „mogą powodować nieściągalne straty dla stron transakcji ze względu na brak regulacji“.

Historycznie rzecz biorąc, rząd turecki zawsze miał ścisłą kontrolę nad ekosystemem płatności. W 2016 roku Turcja zakazała głównego globalnego dostawcy płatności PayPal. W zeszłym miesiącu tureckie Ministerstwo Skarbu i Finansów ogłosiło swoje zamiary monitorowania ekosystemu kryptowalutowego i współpracy z Bankiem Centralnym, Agencją Regulacji i Nadzoru Bankowego oraz Radą Rynków Kapitałowych w celu uregulowania kryptowalut.

Turecki ekosystem kryptowalut i blockchain powitał 2020 rok z dużymi ambicjami i silnym dorobkiem z 2019 roku, który był jego najlepszym rokiem w historii pod względem adopcji. BtcTurk, wiodąca lokalna giełda kryptowalut, ogłosiła w sierpniu, że na platformie handluje ponad 1 milion użytkowników.

To właśnie niestabilna aktywność tureckiej liry przyciągnęła uwagę globalnych rynków w 2020 roku i napędzała popularność klasy aktywów w kraju. W rzeczywistości, zgodnie z „Cryptocurrency Research Report“, liczba posiadaczy kryptowalut w Turcji wynosi ponad 2,4 mln, czyli około 3% populacji.